::news{"type":"see-also","item":"17822"}
Jeszcze przed II wojną społeczność żydowska stanowiła istotną część mieszkańców miasta. W szczytowym okresie w Pleszewie osoby wyznania mojżeszowego stanowiły niemal 1/6 mieszkańców miasta. Funkcjonowała tu gmina wyznaniowa posiadająca własne bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza, bóżnicę (synagogę) przy ulicy Ogrodowej, dom kantora, szkołę oraz inne instytucje tworzące lokalną wspólnotę religijną.
Cmentarz żydowski, czyli kirkut, znajdował się na wzniesieniu, gdzie dziś zlokalizowane jest osiedle Mieszka I. To teren zielony za placem zabaw przedszkola, wyróżniający się starymi, wysokimi drzewami. W czasie II wojny światowej nekropolia została zdewastowana przez Niemców – teren zaorano, a macewy wykorzystywano jako materiał budowlany, m.in. do chodników i innych konstrukcji. Fragmenty nagrobków odnajdywano w Pleszewie jeszcze po 2000 roku, m.in. podczas prac przy budynkach kolejowych czy rewitalizacji mostku na plantach.
W celu upamiętnienia dawnych mieszkańców oraz tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej władze miejskie, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Pleszewie, utworzyły w tym miejscu lapidarium. To betonowy obelisk, na którym z trzech stron umieszczono oczyszczone tablice nagrobne (tzw. macewy) z dawnego cmentarza, a na czwartej znalazła się tablica pamiątkowa.
W skromnej ceremonii "odsłonięcia" udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak, przewodniczący Rady Miejskiej Błażej Kaczmarek, dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak, Maciej Kowalczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – badacz historii regionu, a także wykonawca inwestycji Grzegorz Szwedek.
– W szczytowym okresie w mieście zamieszkiwało dziewięćset osób pochodzenia żydowskiego na ogólną liczbę sześciu tysięcy mieszkańców. Tak więc była to spora grupa. Lapidarium to forma upamiętnienia mieszkańców Pleszewa – podkreślił burmistrz Arkadiusz Ptak.
– Spora grupa obecnych mieszkańców Pleszewa już nie wie i nie pamięta o tym, że w tym miejscu dawniej mieścił się cmentarz żydowski. Obecnie kojarzy się to przede wszystkim jako mały park, miejsce spędzania czasu i odpoczynku. Dzisiejsza uroczystość to ważny krok w kierunku upamiętnienia historii i dziejów naszego miasta – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Błażej Kaczmarek.
Na zanikające ślady obecności społeczności żydowskiej zwrócił uwagę także dyrektor muzeum.
– Tych śladów obecności ludności żydowskiej w Pleszewie jest coraz mniej, powoli znikają też domy zastępowane przez nowe obiekty – zaznaczył Adam Staszak.
Równolegle z powstaniem lapidarium uruchomiono stronę internetową kirkut.pleszew.pl, która dokumentuje historię ludności żydowskiej na terenie Pleszewa.
::news{"type":"see-also","item":"17816"}
::news{"type":"see-also","item":"17795"}
::news{"type":"see-also","item":"17813"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pleszew24.info. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
[Zdjęcia] Kierowca przewieziony do szpitala po porannym
Portal zpleszewa.pl podał że kierowcą był 24 letni Kolumbijczyk / kto pokryje koszty akcji ? podatnicy ? /. Do redakcji ukrywajcie dalej tego typu informacje to doczekacie się realiów brytyjskich, francuskich i niemieckich + banderowcy... P.S. Ostatnio ojciec Pakistańczyka skazanego na dożywocie w Wielkiej Brytanii za gwałt na małoletniej dziewczynce stwierdził że nie był to gwałt gdyż dziewczynka nie była dziewicą / sprawa dotyczy wlk. afery w Anglii gdzie imigranci z Pakistanu masowo demoralizowali i gwałcili nieletnie białe dziewczynki. Media i rząd to wyciszali. P.S.Polecam obejrzeć film na youtube tytuł: "Dziesiątki tysięcy białych dziewcząt zgwałconych przez pakistańskie gangi w Wlk. Brytanii" !
POLSKA - KOD 590
07:40, 2026-06-23
Masowe kontrole na drogach powiatu. Policja zatrzymała
Przypominam Panom z Policji że cały czas w Pleszewie jest duży problem młodzieży która jeździ po chodnikach na rowerach a zwłaszcza na hulajnogach z prędkością dużą większa od tempa pieszego / do południa i wieczorami /. Może warto do południa zaangażowań straż miejską która ma monitoring u siebie w biurze a Panowie strażnicy często patrolują centrum sprawdzając bilety w strefie parkowania / przecież przy okazji mogliby młodzieży zwrócić uwagę /.... P.S. Każdy ma w rodzinie osoby starsze więc na każdego może trafić taka hulajnoga . z góry dziękuję /.
POLSKA - KOD 590
15:03, 2026-06-22
Masowe kontrole na drogach powiatu. Policja zatrzymała
Może jakby zrobili trzeźwe wieczorki więcej by złapali a nie tylko poranki...
Nick
11:32, 2026-06-22
Zamiłowanie do dziennikarstwa odziedziczyła po mame
Do redakcji: warto byście podali koszty takich spotkań / jakie ponosi podatnik - chyba że płaci prywatny sponsor / kiedyś to się wydało w przypadku znanego aktora z W-wy to była to jakaś astronomiczna kwota...
POLSKA - KOD 590
14:02, 2026-06-21