W zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami, gmina zapewni odbiór zarówno odpadów zmieszanych, jak i selektywnie zbieranych, w tym papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych, bioodpadów oraz popiołu. W przypadku nieruchomości zamieszkałych odpady będą odbierane w każdej ilości, natomiast dla nieruchomości niezamieszkałych obowiązywać będą limity wynikające z deklaracji właścicieli.
Kluczowym elementem systemu pozostaje Stacjonarny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (SPSZOK) przy ulicy Polnej w Pleszewie. To właśnie tam mieszkańcy mogą bez dodatkowych opłat oddać wiele problematycznych odpadów.
Do SPSZOK będzie można przekazać m.in.:
Warto pamiętać, że wprowadzono limity dla wybranych odpadów, np. do 4 opon rocznie oraz do 300 kg odpadów budowlanych na gospodarstwo domowe. Pozostałe frakcje można oddawać bez ograniczeń.
Są też odpady, za których odbiór trzeba dodatkowo zapłacić - np. plastiki samochodowe, papa itp.
Punkt będzie dostępny dla mieszkańców:
Co istotne, odpady do PSZOK mieszkańcy muszą dostarczyć we własnym zakresie. Przy przyjęciu konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz związku z daną nieruchomością, co ma ograniczyć przypadki nieuprawnionego korzystania z punktu.
Nowe przepisy precyzują również częstotliwość odbioru odpadów. I tak wprowadzono:
Dla zabudowy jednorodzinnej:
Dla zabudowy wielorodzinnej:
Dla nieruchomości niezamieszkałych:
Dodatkowo właściciele nieruchomości niezamieszkałych mogą zadeklarować częstszy odbiór odpadów zmieszanych, co wpływa bezpośrednio na wysokość opłaty
Wprowadzono również nowe zasady identyfikacji osób korzystających z SPSZOK. Każda osoba oddająca odpady będzie musiała potwierdzić miejsce zamieszkania odpowiednimi dokumentami, co ma ograniczyć przypadki nieuprawnionego korzystania z punktu. Jak podkreślono w uzasadnieniu, zmiany te mają „uszczelnić system gospodarki odpadami” i zapobiegać nadużyciom. Mieszkańcy będą mogli także zgłaszać nieprawidłowości w odbiorze odpadów, telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio w urzędzie.
Obecnie stawki dla nieruchomości zamieszkałych kształtują się następująco:
Przewidziana została również ulga dla osób korzystających z kompostowników.
::news{"type":"see-also","item":"17040"}
::news{"type":"see-also","item":"17031"}
::news{"type":"see-also","item":"17025"}
::news{"type":"see-also","item":"17016"}
::news{"type":"see-also","item":"17013"}
::news{"type":"see-also","item":"16998"}
Władek16:04, 26.03.2026
No to skoro będzie rzadszy odbiór, to dlaczego nie będzie taniej?
Robert18:39, 26.03.2026
Dokładnie, skoro będą rzadsze odbiory z samego automatu powinno być taniej, gdyż: paliwa idzie mniej i związanego z tym obciążeń, pewniej mniej załóg będzie potrzebnych itd.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pleszew24.info. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
[Zdjęcia] Kierowca przewieziony do szpitala po porannym
Portal zpleszewa.pl podał że kierowcą był 24 letni Kolumbijczyk / kto pokryje koszty akcji ? podatnicy ? /. Do redakcji ukrywajcie dalej tego typu informacje to doczekacie się realiów brytyjskich, francuskich i niemieckich + banderowcy... P.S. Ostatnio ojciec Pakistańczyka skazanego na dożywocie w Wielkiej Brytanii za gwałt na małoletniej dziewczynce stwierdził że nie był to gwałt gdyż dziewczynka nie była dziewicą / sprawa dotyczy wlk. afery w Anglii gdzie imigranci z Pakistanu masowo demoralizowali i gwałcili nieletnie białe dziewczynki. Media i rząd to wyciszali. P.S.Polecam obejrzeć film na youtube tytuł: "Dziesiątki tysięcy białych dziewcząt zgwałconych przez pakistańskie gangi w Wlk. Brytanii" !
POLSKA - KOD 590
07:40, 2026-06-23
Masowe kontrole na drogach powiatu. Policja zatrzymała
Przypominam Panom z Policji że cały czas w Pleszewie jest duży problem młodzieży która jeździ po chodnikach na rowerach a zwłaszcza na hulajnogach z prędkością dużą większa od tempa pieszego / do południa i wieczorami /. Może warto do południa zaangażowań straż miejską która ma monitoring u siebie w biurze a Panowie strażnicy często patrolują centrum sprawdzając bilety w strefie parkowania / przecież przy okazji mogliby młodzieży zwrócić uwagę /.... P.S. Każdy ma w rodzinie osoby starsze więc na każdego może trafić taka hulajnoga . z góry dziękuję /.
POLSKA - KOD 590
15:03, 2026-06-22
Masowe kontrole na drogach powiatu. Policja zatrzymała
Może jakby zrobili trzeźwe wieczorki więcej by złapali a nie tylko poranki...
Nick
11:32, 2026-06-22
Zamiłowanie do dziennikarstwa odziedziczyła po mame
Do redakcji: warto byście podali koszty takich spotkań / jakie ponosi podatnik - chyba że płaci prywatny sponsor / kiedyś to się wydało w przypadku znanego aktora z W-wy to była to jakaś astronomiczna kwota...
POLSKA - KOD 590
14:02, 2026-06-21