::photoreport{"type":"see-button","item":"1153"}
Umowę o współpracy pomiędzy gminą Gołuchów a miastem Kláštor pod Znievom podpisał Wójt Marek Zdunek i Starosta Vladimir Sisan dokładnie 11 listopada 2003 r.
Zapisano w niej deklarację o budowaniu przyjaźni i współpracy pomiędzy mieszkańcami m.in. poprzez:
Wywiązując się z zapisów tejże umowy, samorządy inicjowały nawiązywanie współpracy przez szkoły, strażaków, seniorów, grupy artystyczne, stowarzyszenia i instytucje, mieszkańców, a minione 20 lat obfitowało w liczne spotkania, wydarzenia i projekty.
W ubiegłym roku, jubileusz 20-lecia współpracy partnerskiej był świętowany w Gołuchowie, a w tym roku, na zaproszenie słowackich partnerów, 20-osobowa delegacja z gminy spędziła kilka dni w partnerskim mieście.
Oficjalne uroczystości odbyły się w szkole podstawowej - Základná škola Františka Hrušovského i rozpoczęły się hymnami narodowymi: polskim i słowackim.
Program artystyczny zaprezentowały dzieci i nauczyciele. Obfitował on w polskie akcenty jak np. recytację wiersza Adama Mickiewicza „Oda do młodości”, a zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu miasta Kláštor pod Znievom.
Jubileuszowym upominkiem przekazanym Słowakom była „Ławka przyjaźni” z tabliczką z herbami gmin. W dalszej części programu znalazło się m.in. zwiedzanie szkoły, wizyta w przychodni zdrowia, piesza wyprawa po okolicznych wzgórzach, występy przedszkolaków oraz quizy i zabawy integracyjne.
Delegacja odwiedziła także lokalną nekropolię gdzie złożony został wieniec i znicze na grobach Starosty Vladimira Sisana – „ojca” współpracy partnerskiej i jego małżonki Marii oraz na grobie strażaka Rudolfa Hnily.
Wyjątkowym momentem było również wręczanie podziękowań i medali za wieloletnią współpracę osobom, którzy w minionych latach wnosili swój wkład w budowanie tego partnerstwa. Odsłonięto również tablice pamiątkowe na budynku urzędu. Wyjątkowym przeżyciem artystycznym był również spektakl teatralny w wykonaniu mieszkańców miasta Kláštor pod Znievom.
Spotkanie jubileuszowe było nie tylko okazją do podsumowania zrealizowanych działań, ale także do omówienia planów i wyznaczenia nowych kierunków działania w ramach partnerstwa. Podczas spotkania zadeklarowano odnowienie współpracy szkół, grup artystycznych, parafii czy wymiany grup turystycznych.
(Tekst: Gmina Gołuchów)
::news{"type":"see-also","item":"7360"}
::news{"type":"see-also","item":"7343"}
::news{"type":"see-also","item":"7354"}
::news{"type":"see-also","item":"7342"}
::news{"type":"see-also","item":"7339"}
::news{"type":"see-also","item":"7328"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pleszew24.info. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Burmistrz pokazał projekt nowego basenu w mieście
Pozdrawiamy Kompleksy Basenów w Całym kraju . W każdym mieście ,..... Prezydent Donald Trump z rodziną
Oficer
14:30, 2026-06-27
Burmistrz pokazał projekt nowego basenu w mieście
.......
Este alcalde demostr
12:09, 2026-06-27
Pożar busa w Wyszkach. Ogień pojawił się pod maską
czyli nie tylko elektryki sie pala - ciekawe....
mikawel
10:38, 2026-06-27
[Zdjęcia] Turniej gamingowy przełamujący stereotypy
Jak nic, jak mamy compact lab, które wypłaca pensje już chyba od roku pomimo, że nie działa.
PPL
06:51, 2026-06-27