Cyfrowe poparcie dla kandydatów w wyborach, dyplom ukończenia studiów w telefonie, dokumenty potwierdzające wybrane uprawnienia zawodowe czy nowe informacje dla kierowców. Rząd zapowiedział kolejne zmiany w aplikacji mObywatel, z której korzysta już 12 milionów osób. Część z nich może znacząco zmienić sposób załatwiania codziennych spraw.
Jedną z najbardziej zauważalnych nowości ma być możliwość elektronicznego udzielania poparcia kandydatom startującym w wyborach. Chodzi o kandydatów na prezydenta, posłów, senatorów oraz europosłów.
Obecnie osoby ubiegające się o udział w wyborach muszą zbierać tradycyjne podpisy na papierowych listach. W przyszłości część tego procesu ma zostać przeniesiona do aplikacji mObywatel.
Według zapowiedzi nowe rozwiązanie będzie uruchamiane po ogłoszeniu wyborów. Elektroniczne poparcie ma być traktowane na równi z podpisem składanym na papierowej liście.
To jedna z najbardziej znaczących zmian planowanych w aplikacji od czasu wprowadzenia cyfrowego dowodu osobistego.
Zmiany nie dotyczą wyłącznie wyborów. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada również uruchomienie usługi mDyplomy.
Dzięki niej użytkownicy będą mogli przechowywać w aplikacji elektroniczną wersję dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem. Rozwiązanie ma objąć również dyplomy doktorskie i habilitacyjne.
Do telefonu będzie można dodać także wybrane dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dotyczy to między innymi rzeczoznawców majątkowych, geodetów, kartografów oraz ratowników medycznych.
Rozbudowana ma zostać również część aplikacji przeznaczona dla kierowców.
Po zmianach użytkownicy będą mogli sprawdzić, czy obowiązuje ich okres próbny, kiedy się rozpoczął i kiedy wygasa. W aplikacji mają pojawiać się także informacje dotyczące ewentualnych zakazów prowadzenia pojazdów.
To kolejne rozszerzenie funkcji, które już dziś pozwalają kierowcom korzystać z cyfrowego prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego.
Nowe możliwości mają pojawić się również w usłudze związanej z księgami wieczystymi. Użytkownicy otrzymają dostęp do podstawowych danych adresowych nieruchomości pobieranych z państwowych rejestrów.
Ministerstwo zapowiada także aktualizację danych pochodzących z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz innych publicznych baz.
Według danych resortu cyfryzacji z mObywatela korzysta obecnie około 12 milionów osób. Jeszcze dwa i pół roku temu liczba użytkowników była niemal dwukrotnie niższa.
W tym czasie aplikacja została rozbudowana o dziesiątki nowych usług i dokumentów. Teraz rząd zapowiada kolejny etap jej rozwoju, który może sprawić, że smartfon stanie się miejscem przechowywania nie tylko najważniejszych dokumentów, ale również narzędzi wykorzystywanych podczas wyborów czy potwierdzania kwalifikacji zawodowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pleszew24.info. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Awaria sieci wodociągowej na pleszewskim osiedlu
Ale panowie usunęli awarie i o 2 w nocy sie rozjechali, robote wykonali suuper i mamy wode i dzięki im....
Ed
07:40, 2026-06-26
Katolicy posprzątali ewangelicki cmentarz
Jednak to prawda że pamięć na wsiach jest ponad gwiazdy, tutaj pamięć o przodkach ich grobach wykracza poza normy warszawskie.
Witek
23:05, 2026-06-24
[Zdjęcia] Turniej gamingowy przełamujący stereotypy
A w pleszewie kompaktowe zero nic na rynku.
Kompaktowe slumsy
20:44, 2026-06-24
[Zdjęcia] Kierowca przewieziony do szpitala po porannym
Portal zpleszewa.pl podał że kierowcą był 24 letni Kolumbijczyk / kto pokryje koszty akcji ? podatnicy ? /. Do redakcji ukrywajcie dalej tego typu informacje to doczekacie się realiów brytyjskich, francuskich i niemieckich + banderowcy... P.S. Ostatnio ojciec Pakistańczyka skazanego na dożywocie w Wielkiej Brytanii za gwałt na małoletniej dziewczynce stwierdził że nie był to gwałt gdyż dziewczynka nie była dziewicą / sprawa dotyczy wlk. afery w Anglii gdzie imigranci z Pakistanu masowo demoralizowali i gwałcili nieletnie białe dziewczynki. Media i rząd to wyciszali. P.S.Polecam obejrzeć film na youtube tytuł: "Dziesiątki tysięcy białych dziewcząt zgwałconych przez pakistańskie gangi w Wlk. Brytanii" !
POLSKA - KOD 590
07:40, 2026-06-23